Saariston loistoreitti on koko perheelle sopiva upea päiväristeily, joka vie sinut Kemiönsaaren Kasnäsista kuvankauniin saariston läpi Rosalan Viikinkikeskukseen sekä pohjoismaiden korkeammalle majakalle, Bengtskärille.
Lähtö Kasnäsista Rosalan kautta joka päivä 2.6-26.8.2018.
Varaukset: Varaukset Loistoreitin nettisivujen kautta!
Aikataulu:
- 11.45 Kasnäs – Rosala 12.15
- 14.00 Rosala – Bengtskär 14.45
- 17.30 Bengtskär – Kasnäs 18.45
Risteilyn hinta on 61,00 € / henkilö, 4-14 vuotiaat lapset 30,50 €. Hintaan sisältyy kuljetukset, lounas Rosalan viikinkikeskuksessa (perinteinen kalakeitto, saaristolaislimppu ja kahvi) sekä pääsymaksut ja opastukset Bengtskärissä ja Rosalassa.
Matkan voi varata myös lähdöllä Rosalasta. Silloin risteilyyn sisältyy meno-paluu kuljetus Rosalasta sekä majakan pääsymaksu ja opastus. Hinta 42,00 € / henkilö.
Risteily maksetaan viikinkikeskukseen, ennen kuin matka jatkuu Bengtskäriin. Maksuvälineinä käyvät käteisen lisäksi pankki (debit) kortti, Visa, Visa Electron sekä MasterCard / EuroCard.
Pidätämme oikeuden muutoksiin aikataulun ja hintojen osalta.
Varmistathan paikkasi varaamalla matkan ennakkoon!
Täytä sivun lopussa olevaan lomakkeeseen pyydetyt tiedot, me vastaamme varausvahvistuksella sähköpostiisi.
Hyödyllistä tietoa risteilyn varanneille:
– Archipelago HopOn -bussilla tulevat voivat siirtyä Kasnäsista suoraan laivaan. Huomioi että paluu Helsingin suuntaan Archipelago HopOn -bussilla samana päivänä ei ole mahdollista aikataulun takia
– Suosittelemme ajoaikaa esimerkiksi Turusta 1,5 tuntia ja Helsingistä 2,5 tuntia.
– Kesän tietöistä, jotka voivat paikoitellen hidastaa matkantekoa, löytyy tietoa Tiehallinnon sivulta.
– Kasnäsissa on ilmainen paikoitusalue Bengtskäriin matkustaville. Se löytyy tien vasemmalta puolelta, 100 metriä ennen rantaa. Sisäänajo on suljettu ketjulla, lukon koodin saat varausvahvistuksessasi.
– Varatun alueen lisäksi löytyy myös runsaasti paikkoja avoimilla paikoitusalueilla tien toisella puolella.
– Tien päässä on kolme yhteysaluslaituria. Loistoreitin veneet lähtevät oikeammanpuoleisesta, jonka kohdalla on tauluun kiinitettynä Loistoreitin aikataulu.